Uděláte-li si procházku Uherskem, nelze si nevšimnout sgrafit, které zdobí několik budov v obci: Obecní úřad, sokolovnu, bývalé řeznictví a další domy v obci.
Tato sgrafita zhotovil místní rodák A.Mudruňka v letech 1926 - 1927.
Psalo se:
Alois Mudruňka - malíř a grafik
Uhersko je obec, která leží na trati z Pardubic do Chocně. Návštěvník Uherska je bezesporu překvapen jednou neobyčejnou skutečností. Řada domů v obci je vyzdobena rozměrnými sgrafity s různými náměty. Autorem byl místní rodák profesor Alois Mudruňka.
Protože se už o jmenovaném na těchto stránkách psalo, pak aspoň toto: Alois Mudruňka se narodil 12. 9. 1888 (+ 3. 4. 1956 v Praze). Byl absolventem pražské UMPRUM, kde studoval u prof. Dítěte a Maška. Později tam zastával funkci asistenta pro ornamentální kreslení a posléze i profesora. V letech 1916- 1918 působil na Státní keramické škole v Bechyni.
Z jeho dílny pocházela řada děl, jako byly návrhy plakátů, kostelních oken, akcií, poštovních známek, bankovek, navrhoval i mozaiky aj. Nejdříve k bankovkám. Podílel se i na čs. bankovkách, navrhoval je i pro Litvu. U nás se realizoval na bankovce 10 Kč z roku 1927. Na ní je autorem dvou husitských bojovníků v kruhovitém formátu. Je nutné dodat, že právě tato bankovka a její tři série byly tištěny v Pardubicích u firmy Otto a Růžička ve Smilově ulici.
Ze známkové tvorby bohužel sice navrhoval známky, ale ty nebyly realizovány. Svědčí o tom návrh Dívky v kroji, která v hnědé barvě existuje na štočku o rozměru 79 x 96 mm. V aukci byla vyvolávací cena 1 000 Kč. Avšak byl autorem dvou přetisků (A,B), které jsou na známkách s námětem Hradčany a TGM. V katalogu jsou vedeny pod č. 170/172. Existují i návrhy dalších dvou přetisků (C,D), které jsou katalogizovány. Zajímavé je, že cenově jsou zajímavé dopisy s přetiskem A, B (stovky korun) a známky s přetisky C, D (kolem tisíce Kč). Jistě je škoda, že Mudruňkovo jméno není u jiných známek ČSR I. Není tedy na škodu se podívat aspoň na některá díla profesora Aloise Mudruňky, který pochází z našeho kraje.
RNDr. Miroslav Vostatek, 02.06.2012
Vyšlo ve zprávách KPP 1-2/2012 (odkaz na článek zde)